Vyberte stránku

Cvičit se dá všude. Většina z nás dá přednost tomu vyběhnout ven nebo vyrazit do tělocvičny, ale někdy se musíme spokojit i s obývákem. Dobrá zpráva je, že i doma se dá hýbat přirozeně a efektivně. A že to není nic složitého.   

Matyáš Kozma

Tělo si zvykne na všechno

Tělo nám pomáhá s tím, co po něm chceme. Když opakujeme určitý pohyb stále dokola, přizpůsobí se. Jenže to platí i v případě, že se nehýbeme. I na to si tělo zvykne. Zkrátí se svaly a šlachy, zatuhne.

Žijeme na středu

Tělo je navíc stvořené k mnoha různým, rozmanitým druhům pohybu. Pro nás se ale většina důležitých věcí odehrává ve střední úrovni. Tam, kde je počítač, lednice, klíčky od auta, klika od dveří, kartáček na zuby… To, co se odehrává mimo tuhle úroveň, nás více či méně štve. Třeba když si máme zavázat tkaničky nebo pověsit záclony.

Hledá se efektivní a bezpečný pohyb

Jako původně trenér kulturistiky a fitness jsem sledoval chronické „fitkaře“, takové ty zátylky na tenkých nožičkách. Dřeli, dřeli a výsledek nikde. Navíc si často stěžovali, že je bolí záda. O nějaké harmonii pohybu nemohla být řeč, říká Matyáš Kozma, nyní certifikovaný trenér MovNat. Začal jsem přemýšlet o pohybu jinak. Jak se hýbat, aby se neizolovaly jednotlivé části těla? Jak se hýbat efektivně? A jak se hýbat, aby to přinášelo radost?

Odpovědí je „Přirozený pohyb“ založený na technice MovNat (moving naturaly, natural movement fitness – https://www.movnat.com). Ten těží z toho, co je přirozené. Využívá přírodní zákony. Třeba visení za nás odpracuje gravitace. Přirozený pohyb se dá využít v běžném životě. Pomáhá překonávat překážky, chytře a bezpečně. Například když správným způsobem zdviháte těžkou přepravku ze země, a přitom navíc posilujete. S Přirozeným pohybem vynakládáte na všechno daleko méně energie. Postupně zjistíte, že cvičení i každodenní pohyb není dřina, ale hra, říká Matyáš.

Koukněte na Matyášovy stránky (www.matyaskozma.com), kde najdete víc o něm, jeho technice a možnostech lekcí. 

Dáte to i doma

Připravili jsme pro vás seriál základních pohybů, které nám v běžném životě nejvíc chybí. Slouží k posílení, uvolnění a protažení. Nepotřebujete k nim téměř nic a dají se praktikovat i na pár metrech čtverečních.  

Přirozený pohyb

Část první: Jste ztuhlí? Pověste se!

Schopnost viset je dovednost nezbytná ke šplhání. A šplhání je naše přirozenost. Než začne dítě chodit, umí šplhat. Naše tělo zkrátka visení potřebuje. Prospívá to ramenům, loktům, hrudní, krční i bederní páteři. 

Co potřebujete?

K visení potřebujeme jen maličkost. Tyč, větev, hrazdu. Na zahradě si najděte vhodný strom, doma si nainstalujte hrazdu mezi futra, venku se můžete pověsit třeba na klepadla na koberce.  

Jak se správně chytit?

Abyste si neudělali na dlaních puchýře, umístěte si hrazdu do oblasti kořenů prstů. Aktivně se chytněte hrazdy a sbalte všechny prsty. Zezačátku to bude těžší; nevydržíte viset tak dlouho. Časem ale ruka zesílí a udržíte se déle.

Jak viset?

Viset můžete různými způsoby. Každý z nich prospívá tělu trochu jiným způsobem. Pověste se jako mrtvoly a zkuste přitom zvedat kolena. Můžete být taky aktivní viselci.  

Mrtvý vis: Jen tak si viset

page3image7800

Prostě se chyťte hrazdy a jen tak si viste. Buďte uvolnění a ruce mějte propnuté v loktech. Zbytek za vás udělá gravitace. V téhle pozici se natahuje všechno ztuhlé a zkrácené v horní polovině těla. Ramena si sedají na svoje přirození místo, natahují se prsní svaly, narovnává hrudní páteř. Prostě velké věci s minimálním úsilím.

Kolena nahoru v mrtvém visu

V mrtvém visu zvedejte s lehkým výdechem kolena směrem dopředu a nahoru. Zvedněte je tak vysoko, jak jen to jde. Kolena mějte celou dobu u sebe. Několikrát to zopakujte. Hodně tím posilujete břicho a taky rozhýbáte a uvolníte bedra.

Aktivní vis: Ramena a lopatky dolů  

Z mrtvého visu přejděte do aktivního. Vytáhněte se nahoru tak, že ramena, která máte nalepená u uší, stáhněte spolu s lopatkami směrem dolů od uší. Vydržte tak tři vteřiny. Opět se spusťte do mrtvého visu a vše kromě dlaní uvolněte. Několikrát to zopakujte. Ruce nechte po celou dobu natažené v loktech, nepokrčujte je. Hrudník mějte stále ve svislé pozici; nezvedejte hrudní kost dopředu ani vzhůru. Aktivním visem posilujete mezilopatkové svaly a narovnáváte hrudní páteř.